Dan sjećanja na holokaust
Autor: Mladen Palić, 13. 2. 2020.

Diljem Europe, 27. siječnja obilježava se Dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti. Učenici naše škole taj su dan obilježili na satovima hrvatskog jezika, povijesti i vjeronauka radionicama i gledanjem filmova i prezentacija na temu tolerancije, predrasuda i stereotipa te povijesti židovske religije.

Na satovima povijesti učenici sedmih i osmih razreda gledali su isječke filmova i prezentacije na tu temu te uređivali pano. Na satu su raspravljali o zakonima kojima su Židovima uskraćivana temeljna ljudska prava. Zaključili su kako je opasno podržavati ideologiju koja na bilo koji način potiče mržnju prema ikome tko je imalo drugačiji. Ovim aktivnostima učenike se poticalo na razvoj tolerancije i prevenciju diskriminacije.

Na satovima hrvatskoga jezika učenici 7. razreda gledali su igrani film Dječak u prugastoj pidžami i sudjelovali u radionici Drugi i drugačiji o predrasudama i stereotipima. Ciljevi su radionice bili osvijestiti svoj identitet i identitete drugih kao i svoje predrasude i stereotipe te propitati što nam pomaže da mijenjamo te slike.

Učenici 8. razreda gledali su dokumentarni film Dama s broja 6: glazba mi je spasila život o Alice Herz Sommer, najstarijoj pijanistici i ženi koja je preživjela holokaust u kojem dijeli svoja saznanja kako dugo i sretno živjeti. Sudjelovali su i u radionici Piramida života promišljajući o svemu što im je u životu potrebno da bi bili zadovoljni, sretni, dalje rasli i razvijali se (osobe, osobine, stvari, pojave). Cilj je radionice bio pomoći učenicima da nauče prepoznavati osobne potrebe i uvažavati potrebe drugih.

Na satovima vjeronauka učenici 7. razreda obrađivali su temu o Židovima. Učili su o tome da je Židovstvo najstarija od triju svjetskih monoteističkih religija, vjerski život vrlo je intenzivan, poglavito u različitim obredima i molitvama, a najviše u slavlju blagdana. Šabat je blagdan koji se najviše slavi. Katolička Crkva se zalaže za dijalog sa Židovima, tražeći sve ono što je zajedničko i što vodi boljem međusobnom upoznavanju i povezivanju.

Od materijala nastalih tijekom radionica uređen je školski pano na međukatu.

Ugođaj s radionica možete pogledati u galeriji fotografija OVDJE.