« Ožujak 2024 »

Razlistaj se!
Autor: Mladen Palić, 20. 11. 2020.

Razlistaj se! moto je pod kojim se obilježavao ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige, a u povodu 50. obljetnice obilježavanja Dana planeta Zemlje. Naša škola, već tradicionalno, obilježava ovaj mjesec nizom radionica za sve učenike škole. Program su osmislile i vodile nastavnica Hrvatskog jezika Slađana Vranjković (predmetna nastava) i knjižničarka Lucija Bačić Parić (razredna nastava).

Učenici 5.r. sudjelovali su u radionici izrade glagoljskih slova od eko materijala. Prikupljali su eko materijale (kore mandarine, leću, slanutak, grah, tjesteninu…), crtali i izrezivali kartonske sheme glagoljskih slova, lijepili eko materijale drvofixom te oblikovali glagoljske grafeme.

Učenici 6.r. sudjelovali su u radionici Svaki list postaje stih. Nastavnica hrvatskoga jezika pripremila je za interpretativno čitanje stihove poznatih hrvatskih pjesnika s temom jeseni. Nakon čitanja stihova uslijedio je razgovor o njihovu značenju, temama i porukama. Učenici su se i sami okušali u pisanju pjesama u obliku činkvine na temu jeseni. Svoje su pjesmice prepisali na nacrtano lišće koje su zalijepili u krošnju nacrtanoga drveta.

Učenici 7.r. sudjelovali su u radionici izrade origamija od starih knjiga.

Origami je stara japanska umjetnost oblikovanja papira čijom se izradom razvijaju kognitivne sposobnosti, kreativnost i druge vještine. Učenici su se upoznali s tehnikom i samostalno izrađivali motive iz prirode po želji (životinje, cvijeće, ribe…).

Učenici 8.r. sudjelovali su u radionici Priroda okom čitatelja u povodu 27.10. Dana audiovizualne baštine. Kreativnim izražavanjem u mediju fotografija mobitelom su snimali fotografiju na zadanu temu na prepoznatljivim otočnim pejzažima.

Zadatak je bio povezati književnost s prizorom iz prirode (omiljeni stih, roman, književni lik… ).

Pano s radovima učenika možete pogledati u galeriji fotografija OVDJE kao i nastajanje origamija.