Terenska nastava na Vranskom jezeru
Autor: Ivan Hrabrov, 11. 6. 2021.

Terenska nastava za učenike prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda je održana u srijedu 2. lipnja, 20021.godine. Učenici su na terensku nastavu krenuli školskim autobusom iz Tkona odakle su putovanje nastavili trajektom za Biograd.

Učenici prvog razreda su dalje nastavili u pratnji svoje učiteljice u obilazak Biograda na Moru i posjet Zavičajnom muzeju grada Biograda i Gradskoj knjižnici Biograd.

U Zavičajnom muzeju su razgledavali i proučavali arheološke zbirke, zbirke potopljenog broda iz 16.st i dio etnografske zbirke. Posjet Gradskoj knjižnici  Biograd na Moru imao je cilj upoznati se s radom i sadržajem knjižnice, te čitanje i interpretacija slikovnice Veliki vuk, a boji se šume, autora Jan De Kinder.

Učenici drugog, trećeg i četvrtog razreda su sa svojim učiteljicama i učiteljem krenuli prema kolodvoru odakle su putovanje nastavili organiziranim autobusom prema Vranskom jezeru. Na Vranskom jezeru su nas dočekali vodiči koje su nas odvele na dvije poučne šetnje na; Ornitološki rezervat i vidikovac Kamenjak.

U ornitološkom rezervatu su promatrali ptice, ribe i morske kornjače u njihovom prirodnom staništu uz pomoć dalekozora i teleskopa. Na vidikovcu Kamenjak su učenici uživali u pogledu na Vransko jezero i obližnje otoke. Naučili su neke detalje iz daleke povijesti kako je nastalo Vransko jezero, šumama i kršu na tom području te kapelici koja je podignuta u čast žrtvama Drugog svjetskog rata.

Ciljevi terenske nastave bili su učenje otkrivanjem u prirodi i povezivanje naučenih sadržaja različitih predmeta radi bržeg i lakšeg učenja.