« Ožujak 2024 »

Kako stil roditeljstva utječe na razvoj djeteta
Autor: Mladen Palić, 30. 4. 2014.

Da li ste se ikada zapitali zašto neki ljudi nemaju samopouzdanja, dok ga neki imaju i previše? Zašto je s nekim ljudima jednostavnije, a s nekima teže komunicirati?

Bilo bi pogrešno reći da samo jedan faktor utječe na razvoj ličnosti, jer razvoj osobnosti je izuzetno složen proces, međutim možemo pouzdano pretpostaviti da je stil roditeljstva jedan od najjačih čimbenika koji utječe na razvoj djeteta.

Odrasli ljudi obično žive na način koji su naučili od svojih roditelja. Evo kako različiti stilovi roditeljstva utječu na razvoj različitih osobnosti djece.

• Autoritarni roditelji odgajaju djecu s niskim samopoštovanjem: autoritarni roditelji traže poslušnost bez pitanja i objašnjenja, uče djecu kako  se prilagoditi  pravilima obično kroz prijetnje i izuzetnu strogost, a s malo topline. Djeca ovih roditelja obično imaju izuzetne uspjehe u školi, ali vrlo nisku razinu samopoštovanja.
  • Roditelji koji su prezaštitnički nastrojeni podižu djecu s puno strahova. Ako je dijete stalno zaštićeno ono će doći do zaključka da je svijet nesiguran, neće imati priliku  razviti vještine koje su potrebne u životu, te će naučiti kako  ostati u zoni udobnosti bez potencijala da se suoči sa strahom.
  • Autoritativni roditelji odgajaju uravnoteženu djecu. Autoritativni roditelji su oni koji postavljaju stroga pravila, ali koji su u isto vrijeme i diplomati u odnosu sa djecom. Ovaj stil roditeljstva obično rezultira razvojem ličnosti koja poštuju pravila, ali u isto vrijeme imaju  povjerenja u sebe
  • Popustljivi roditelji podižu buntovnika s visokim samopoštovanjem. Popustljiv roditelj je onaj koji je uvijek na raspolaganju i koji se brine o svom djetetu, ali koji u isto vrijeme nije zahtjevan u smislu poštivanja pravila, pa djeca ovih roditelja imaju visoko samopoštovanje. Djeca tako postaju buntovna kao odrasli (a i ranije) jer, budući nisu naučili kako se prilagoditi pravilima, obično odbijaju bilo kakva pravila koja im se nameću.
  • Nemarni roditelji odgajaju djecu koji imaju nisko samopoštovanje, te pokazuju loš uspjeh u onome što rade. Roditelji koji zanemaruju svoju djecu uče djecu da se osjećaju bezvrijedno, a na taj način djeca ne mogu savladati bitne životne vještine.

Svakako, ovo je gruba podjela, i većina roditelja se nalazi negdje između dva ili tri stila. Koji će stil prevagnuti, ovisi o mnogo životnih okolnosti, ali i o načinu na koji su i roditelji odgojeni.

Izvor: roditeljstvo.com