Dan škole „Vladimir Nazor“ Neviđane
Autor: Mladen Palić, 5. 6. 2014.

Davne 1963. godine osnovana je jedinstvena osnovna osmogodišnja škola u Neviđanima, uz četverorazredne područne škole u Banju, Dobropoljani, Mrljanama, Kraju, Pašmanu i Ždrelcu. Bilo je to prije 51 godinu!

Nažalost nemamo fotografije ili snimke iz toga doba da bismo znali kako su  učenici i nastavnici naše škole tada obilježavali Dan škole, ali vam možemo prepričati i pokazati kako to radimo mi, 51 godinu kasnije.

Sportska natjecanja

Velika brojka zahtijevala je dostojni program, te smo s obilježavanjem započeli već 26. svibnja kada su na programu bila sportska natjecanja za učenike od 1. do 4. razreda, pod budnim okom nastavnice Andree Antić koja je igre i osmislila.

U utorak, 27. svibnja, učiteljice i učenice igrale su rukometnu utakmicu protiv mama naših učenica i učenika. Zabavno je bilo na terenu, ali i na tribinama gdje su ostali učenici žustro navijali za svoje kolegice iz razreda. No sva sila bodrenja nije pomogla, i ove godine pobjedu su odnijele mame. Čestitamo im!

Središnja proslava započela je nogometnom utakmicom između ekipa Jug i Zmorac. Pobjedu su odnijeli igrači ekipe Jug. Kapetanu momčadi, Mihovilu Jureško, učeniku 8. razreda, uručen je prijelazni pehar.

Svečani program

Da ne bi ostalo sve na sportu, za program svečane priredbe pobrinula se nastavnica hrvatskog jeziak i književnosti, Slađana Vranjković, okupivši ekipe plesača, pjevača, recitatora, glumaca, filmaša i voditelja da programe koje su uvježbali s nastavnicima, predstave uvaženim gostima i roditeljima.

Tako smo mogli čuti pjesme školskog zbora i slušati učenice Leonardu Perinčić, Ivu Lukačić i Dijanu Lukačić na gitari, te Luciu Mađerić na tamburici, pod mentorstvom nastavnice Hedije Barić;  recitacije Antonele Bačinić, pod mentorstvom učiteljice Anamarie Jerković; uživati u plesnoj izvedbi „Crvenkapice“ polaznika plesne skupine, pod mentorstvom učiteljice Magdalene Penović; te igrokazu dramske skupine, pod mentrostvom učiteljice Anite Tudorović.

Posebne gošće bile su mažoretkinje koje su nas počastile svojim nastupima. Prvo je solo točku izvela učenica Marina Šljivac, potom sve članice zajedno, a za kraj nastupile su Martina Tolja i Cvita Tudorović, koje su na  državnom natjecanju osvojile 3. mjesto, te su pozvane na europsko prvenstvo u Rumunjskoj.

Filmovi i radionice

Nastavnice Nikolina Dolfić i Slađana Vranjković, te učenici Cvita Tudorović i Lovre Stagličić, pripremili su video uradak pod nazivom „Retrovizor“, u kojem su prikazali kulturnu i javnu djelatnost škole u šk.god. 2013./2014.

Još jedan film pripremila je nastavnica Marija Bobić, uz pomoć učenice Anice Dujmović i učenika 5.-og razreda. Radi se o filmu „Romeo i Julija", a glavni glumci bili su i više nego odlični Roberto Fantov i Mia Dešpoja.

Za sam kraj, oduševili su nas učenici 8. razreda koji su otpjevali pjesmu zajedno s vjeroučiteljicom Ivom Lilić Pekas i razrednicom Vivijanom Melada.

Nakon svečanog programa svi zainteresirani mogli su razgledati i kupiti proizvode učeničke zadruge "Boduli", a za one koji su se aktivno htjeli uključiti u obilježavanje Dana škole, mogli su sudjelovati na radionicama i prezentacijama učenika. Likovnu radionicu "Izrada logotipa" škole vodio je nastavnike likovne kulture zajedno s učenicima od 5. – 8. razreda. Učenici 2. razreda predstavili su svoj igrokaz "Bio i Eko" na radionici "Kad si sretan, lutkom igraj tad se ti". Nastavnica Vivijana Melada, s učenicima 8. razreda, predstavila se s radionicom "Story of english". Učenici 6. razreda pripremili su dramsko-glazbeni igrokaz "Predstavljamo sakramente", pod mentorstvom vjeroučiteljice Ive Lilić Pekas. Odaziv roditelja na radionice bio je velik, što nam mnogo znači. Posebice učenicima koji su radionice i pripremali.

Zahvalnice, pohvalnice i nagrade

Kao i svake godine podijelili smo zahvalnice i pohvalnice učenicima, nastavnicima i svima koji su na bilo koji način pomogli radu škole. Tako su zahvalnice dobili: Općina Pašman – novčane donacije; Allianz – podružnica Zadar za donaciju 15 primjeraka lektirnog naslova „Tajna ribljeg oka“; Ilirija d.d. - novčane donacije; Marijana Muić – pomoć oko realizacije Dana kruha; Uljara „Lucija“ – meljava maslina; Milan Kovačić – donacija kamere; Ivana Tolja – uređenje školskog vrta i bivša ravnateljica Andrea Baraba za petogodišnje uspješno vođenje škole. Pohvalnice su dobili: nastavnice Ivana Medić, Andrea Antić i Marija Bobić za realizirane projekte, učenici/e Roberto Fantov, Dominik Kulonja, Lovre, Mate i Frane Magić, Ronaldo Stevanović i Marko Dujmović za uspjehe ostvarene u NŠK „Sv. Mihovil“, Ante Šimun Medić za estetsko uređenje škole, Katarina Jureško i Iva Stagličić za igrokaz „Bio i Eko“. Pohvalnice i nagrade dobile su nastavnice Šimica Kraljev za mentorski rad iz matematike, Slađana Vranjković za mentorski rad iz hrvatskog jezika, Josipa Kolanović Tičić za mentorski rad iz kemije, Iva Lilić Pekas za rad na projektima, humanitarnim akcijama, estetskom uređenju škole i terenskim nastavama, učenici/e Cvita Tudorović – za uspjeh ostvaren s mažoretkinjama i vođenje kulturnih priredbi škole, Martina Tolja za županijsko natjecanje iz hrvatskog jezika, Jure Tomašević za županijsko natjecanje iz kemije, Petra Lukačić za županijsko natjecanje iz matematike i Lovre Stagličić za vođenje školskih priredbi. Čestitamo svima i želimo im još mnogo uspjeha u daljnjem radu i školovanju.

Fotografije i videa pogledajte u prilogu.

Do idućeg Dana škole, lijep pozdrav.

v.d. ravnateljice Nikolina Dolfić