Mjesec hrvatske knjige
Autor: Mladen Palić, 13. 11. 2014.

15.10.-15.11.2014.

Ovogodišnja središnja tema Mjeseca hrvatske knjige je LJUBAV. Naša škola, već tradicionalno obilježava ovaj mjesec nizom radionica za sve učenike škole. Cijeli program su osmislile i vodile nastavnica hrvatskog jezika Slađana Vranjković i knjižničarka Nikolina Dolfić, nastojeći programom obuhvatiti i Dan audiovizualne baštine, Svjetski dan animiranog filma i Međunarodni mjesec školskih knjižnica.

Prvi razred upoznao je školsku knjižnicu i razgovarao o tome što je za njih ljubav. Njihove odgovore zapisali smo i naljepili na veliko srce od hamer papira.

Učenici drugog razreda čitali su ljubavne pjesme iz časopisa Radost i Prvi izbor te se na taj način upoznali s dječjim časopisima. Na drugoj radionici čitali smo bajku „Postojani kositreni vojnik“ H.C. Andersena i izradili vojnika i balerinu od kartona.

Učenici trećeg razreda čitali su strip Ivice Bednjanca „Durica – male ljubavi“, naučili što je to strip i okušali se u stvaranju vlastitog stripa.

Četvrti razred čitao je „Miševi i mačke naglavačke“ Luke Paljetka, crtao likove mačke i miša i prepisivao najdraže stihove iz pjesama. Izradili su i plakat s vlastitim crtežima.

Učenici petog i šestog razreda gledali su jedna od najromantičniji filmova svih vremena, Disney-ev animirani film „Ljepotica i zvijer“. Na idućoj radionici izradili su plakat o filmu,  izrađivali ruže od krep papira i 3D srca s porukama koje ćemo u prosincu pokloniti starim i nemoćnim štićenicima doma Sv. Frane.

Sedmi razred čitao je i slušao poeziju Vesne Parun i ilustrirao njezinu poeziju. Učenici su se i sami okušali u pisanju ljubavne poezije prema ponuđenim riječima (npr. ljubav, nemir, sreća, trag, zvijezde, večer...). Najuspješniji radovi postavljeni su na panoe.

Učenici osmog razreda pisali su pisma, ali ne bilo kakva već slikovna pisma. Morali su imati na umu osobu kojoj šalju poruku. Zadatak je bio uspješno obavljen ako je osoba kojoj je pismo namijenjeno, to pismo uspjela pročitati. Osmi razred izradio je i plakat o terenskoj nastavi na kojoj su bili zajedno s učenicima 7. razreda.

Zavirite u foto-galeriju: