Terenska nastava u Zadru
Autor: Mladen Palić, 13. 11. 2014.

U srijedu, 5. studenog, učenici 7. i 8. razreda i njihove nastavnice Slađana Vranjković, Marija Bobić, Katarina Bukvić i Nikolina Dolfić, uputili su se u Zadar na terensku nastavu.

Terenska nastava uključivala je posjet Gradskoj knjižnici Zadar, crkvi Sv. Marije  i izložbi „Zlato i srebro grada Zadra“, Zajednici Talijana Zadar i retrospektivnoj izložbi Igora Rončevića u Gradskoj loži i Kneževoj palači.

Gradska knjižnica Zadar

U Gradskoj knjižnici Zadar dočekala nas je knjižničarka s dječjeg odjela koja nas je provela kroz sve odjele u knjižnici. Tako smo vidjeli impresivnu zbirku audiovizualne građe na glazbenom odjelu i saznali na koji način možemo posuđivati takvu građu. Na odraslom odjelu prolistali smo stripove, kojih Gradska knjižnica Zadar ima najviše od svih knjižnica u Hrvatskoj. Knjižničarka s odraslog odjela podučila nas je na koji način su knjige raspoređene na policama. Tako smo ponovili već naučeno o UDK-i i signaturama. Na dječjem odjelu nalaze se lektire i ostala građa primjerena učenicima osnovne škole. Saznali smo da u knjižnici možemo organizirati vlastitu izložbu ako se bavimo slikanjem, fotografijom, izradom nakita itd., kao i upisati se u jedan od brojnih klubova čitatelja ili pak doći u multimedijalnu dvoranu na predavanje, radionicu, projekciju filma, književnu večer i slično. Sigurni smo da ćemo,  odlaskom u srednju školu, često posjećivati Gradsku knjižnicu, a do tada ćemo iskoristiti mogućnosti koje daje bibliobus.

Crkva Sv. Marije i izložba „Zlato i srebro grada Zadra“

Pred crkvom Sv. Marije dočekali su nas mons. dr. Pavao Kero i časna majka. Monsinjor nas je upoznao s poviješću crkve Sv. Marije i benediktinskog samostana, a časna majka provela kroz stalnu izložbu „Zlato i srebro grada Zadra“. U crkvi je u kamenu napisana gotova cijela povijest samostana, na latinskom jeziku. Monsinjor Pavao nam je preveo taj zanimljivi tekst.

Saznali smo da je samostan dala izgraditi opatica Čika, plemkinja iz obitelji Madijevaca, čiji je pradjed bio hrvatski kralj Mihajlo Krešimir XI., a prabaka kraljica Jelena. Isto tako proučili smo umjetničku stranu unutrašnjosti crkve, te smo otkrivali korintske i jonske stupove. Saznali smo i da lože koje su zaklonjene kovanom ogradom više ne služe kako bi časne sestre tamo sjedile i slušale misu jer sada više nisu isključivo zatvorene da ih nitko ne vidi. Sada izlaze, volontiraju, pomažu siromašnima, rade u vrtiću i Glazbenoj školi itd.

„Izložba Zlato i srebro grada Zadra“ vrijedna je ne samo za grad Zadra, već i za sveukupnu hrvatsku baštinu. Vidjeli smo tako pozlačene ruke svetaca, kosti svetaca, križeve, kaleže i slike. S velikim strahopoštovanjem upijali smo sve štto nam je o tim artefaktima ispričala časna majka.

Zajednica Talijana Zadar

U Zajendici Talijana dočekala nas je predsjednica udruge Rina Villani kojoj je naš učenik Šime Burić uručio poklon koji su izradile učenice, članice zadruge „Boduli“. Oni su nas pak dočekali talijanskim specijalitetom – pizzom!

Učenike je zanimalo koliko zajednica ima članova, kada je zajednica osnovana, ima li mlađih članova itd. Saznali su da mogu pohađati tečajeve talijanskog jezika, učlaniti se u njihovu knjižnicu, čitati novine na talijanskom, pohađati tečaj slikanja ili pak dolaziti radi druženja i vježbanja konverzacije.

Retrospektivna izložba Igora Rončevića

Izložbu modernog zadarskog slikara Igora Rončevića posjetili smo u Gradskoj loži gdje je bio izložen samo jedan dio njegovih većih radova, ostatak izložbe postavljen je u Kneževoj palači. Svidjela nam se paleta živih boja kojima se koristi Rončević, ali nas je natjerao i da zastanemo kraj svake slike kako bi pokušali otkriti što je slikar htio poručiti. Do sada učenici nisu imali prilike vidjeti apstraktnu umjetnost stoga im je izložba bila vrlo zanimljiva. Mogli smo zamisliti da jedan od njegovih radova krasi zidove naše škole.

Kako nam je bilo pogledajte u fotogaleriji, a za više informacija posjetite dolje navedene linkove.

Gradska knjižnica Zadar

URL: http://www.gkzd.hr/?q=en (9.11.2014.)

Benediktinski samostan i izložba „Zlato i srebro grada Zadra“

URL: http://www.benediktinke-zadar.com/root_files/cro_index.html (9.11.2014.)