Izvedbeni planovi GOO-a 2014./2015.
Autor: Mladen Palić, 1. 1. 2015.

Program Građanskog odgoja i obrazovanja u OŠ Vladimir Nazor Neviđane jednoglasno je usvojen na sjednici Učiteljskog vijeća od 8.prosinca 2014. godine te je dobilo pozitivno mišljenje Vijeća roditelja na sjednici dana 15. prosinca  te je usvojen od strane Školskog odbora 15.prosinca 2014. godine.

Za svaki razred je navedeno planiranje, te projekti u kojem su međupredmetni sadržaji npr. Bookmark projekt i Holokaust projekt, te  izvanučionička nastava i terenska nastava.

PROGRAM MEĐUPREDMETNIH I INTERDISCIPLINARNIH SADRŽAJA GRAĐANSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA u postojeće predmete i izvanučioničke aktivnosti od 1. – 8. razreda osnovne škole :

Obvezna provedba :

MEĐUPREDMETNO ( godišnji broj sati : 15 za 1. – 4. razred) – u sklopu svih predmeta :

godišnji broj sati : 20 za 5. – 8. razred

1.      – 3. razred : Hrvatski jezik, Likovna kultura, Glazbena kultura, Engleski jezik, Matematika, Priroda i društvo, TZK, Vjeronauk, programi stručnih suradnika – pedagoginja i knjižničarka .

4. razred : Hrvatski jezik, Likovna kultura, Glazbena kultura, Engleski jezik, Matematika, Priroda i društvo, TZK, Vjeronauk , Talijanski jezik,  programi stručnih suradnika – pedagoginja i knjižničarka .

5. – 6. razred :  Hrvatski jezik, Likovna kultura, Glazbena kultura, Engleski jezik, Matematika, Priroda, Povijest, Geografija, Tehnička kultura, TZK, Vjeronauk, Informatika, Talijanski jezik, programi stručnih suradnika – pedagoginja i knjižničarka.

7. – 8. razred :  Hrvatski jezik, Likovna kultura, Glazbena kultura, Engleski jezik, Matematika, Biologija, Kemija, Fizika, Povijest, Geografija, Tehnička kultura, TZK, Vjeronauk, Informatika, Talijanski jezik, programi stručnih suradnika – pedagoginja i knjižničarka.

- Napomena : navedeni broj sati ne znači povećanje broja sati nego integriranje i koreliranje sadržaja s ciljem istodobnog razvijanja i predmetne i građanske kompetencije.

SAT RAZREDNIKA  od 1. – 4. razreda ( godišnji broj sati : 10 a za učenike od 5. – 8. razreda 5 sati ) – navedeni broj sati uključuje teme predviđene planom sata razrednika i Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi – Izbori za predsjednika razreda i Vijeće učenika, donošenje razrednih pravila, komunikacijske vještine i razumijevanje razreda i škole kao zajednice učenika i nastavnika uređene na načelima poštovanja dostojanstva svake osobe i zajedničkog rada na dobrobit svih.

IZVANUČIONIČKE AKTIVNOSTI ( godišnji broj sati : 10 ) –

1.– 4. razred : ostvaruju se suradnjom škole i lokalne zajednice. U njih trebaju biti uključeni svi učenici prema njihovim interesima i mogućnostima škole. Oblici uključivanja mogu biti različiti : na razini cijele škole, pojedinog razreda ili skupine učenika. Obuhvaćaju istraživačke aktivnosti ,volonterske aktivnosti ( npr. pomoć starijim mještanima, osobama s posebnim potrebama, djeci koja žive u siromaštvu  - projekt Škole za Afriku – učenici 2. razreda), organizacijske aktivnosti ( npr. obilježavanje posebnih tematskih dana ), proizvodno – inovativne aktivnosti ( npr. zaštita okoliša ) i druge projekte i aktivnosti.

5. – 8. razred : : ostvaruju se suradnjom škole i lokalne zajednice. U njih trebaju biti uključeni svi učenici prema njihovim interesima i mogućnostima škole. Oblici uključivanja mogu biti različiti : na razini cijele škole, pojedinog razreda ili skupine učenika. Obuhvaćaju istraživačke aktivnosti ( npr. projekt građanin – 6. razred ,zaštita potrošača ), volonterske aktivnosti ( npr. pomoć starijim mještanima – Dom Sv. Frane u Zadru, osobama s posebnim potrebama, djeci koja žive u siromaštvu – projekt Škole za Afriku  - učenici 5. razreda), organizacijske aktivnosti ( npr. obilježavanje posebnih tematskih dana – Dani kruha, I u mom selu Vukovar svijetli ), proizvodno – inovativne aktivnosti

( npr. zaštita okoliša – eko grupa, UZ Boduli , Božićni sajam) i druge projekte i aktivnosti.

Priloženi dokumenti:
1.pdf (144.03 KB)