Terenska nastava 7. i 8. razreda
Autor: Mladen Palić, 8. 12. 2016.

U utorak 29. studenoga 2016. godine realizirana je poludnevna višepredmetnaterenska nastava učenika 7. i 8. r. u Zadar u pratnji nastavnice hrvatskoga jezika Slađane Vranjković, nastavnice likovne kulture Lucije Dešković i školske knjižničarke Maje Vujević.

Terenska je nastava obuhvaćala posjet Gradskoj knjižnici Zadar i Muzeju iluzije. Opći su ciljevi terenske nastave bili privikavanje učenika na knjižnični i muzejski prostor, ozračje okoline te zauzimanje pozitivnoga stava prema knjizi, knjižnici i njezinoj sveukupnoj građi te prema muzeju, muzejskim izlošcima i umjetničkim instalacijama. Uporabom izvora znanja i informacija u školskoj knjižnici i muzeju učenici spoznaju probleme i uče se učinkovitim strategijama za njihovo rješavanje. Posebna se pozornost posvećuje odgoju aktivnog čitatelja i gledatelja, motivaciji za izvanškolsko čitanje i estetskom doživljavanju te slobodnom pristupu informacijama.

Dojmove s terenske nastave prenio nam je učenik 8.r. Roberto Fantov.

Krenuli smo školskim autobusom prema Preku u 7.00 sati, a zatim brodom do Zadra. Kad smo stigli u grad, zaputili smo se preko Mosta prema Gradskoj knjižnici. U knjižnici smo razgledali razne odjele u pratnji stručnog vodiča i saznali sve o organizaciji i poslovanju knjižnice. Najviše smo se zadržali na odjelu glazbe i filma gdje smo zaigrali video- igrice i razgledali 3D printer. Knjižnica ima puno prostorija gdje se može mirno učiti ili čitati knjige. Meni se najviše svidjela polica s knjigama o Domovinskom ratu.

Nakon razgledavanja knjižnice imali smo slobodno 20 minuta da nešto pojedemo i popijemo.  U 10.00 sati morali smo biti u Muzeju iluzija. Tijekom boravka u muzeju, mogli smo vidjeti puno zanimljivih prostorija i instalacija koje većina od nas nije nikad vidjela. U muzeju imaš osjećaj kao da si u nekom zabavnom parku. Najviše mi se svidio vorteks, most po kojem hodaš dok se iznad i ispod tebe sve vrti u krug i prostorija gdje ne možeš hodati normalno, nego imaš osjećaj kao da si pijan.

Bio je ovo jedan sasvim poseban dan u kojem smo kroz igru i zabavu puno toga naučili. Da je barem više ovakvih dana!