Holokaust
Autor: Mladen Palić, 2. 2. 2017.

I ove smo školske godine s učenicima sedmog i osmog razreda obilježili 27. siječnja Dan sjećanja na žrtve Holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.  Program se sastojao od međupredmetnih korelacija povijesti, hrvatskog i engleskog jezika te vjeronauka, a s učenicima su radile nastavnica hrvatskog jezika Slađana Vranjković, nastavnice engleskog jezika Vivijana Melada  i Klara Tomić, vjeroučiteljica Nevena Tadić  te nastavnik povijesti Boris Juravić.

Na satu hrvatskoga jezika učenici 8.r. pisali su svoje dnevničke zapise upućene Anni Frank čiji su Dnevnik čitali za lektiru. Iznijeli su svoja promišljanja i zapažanja o temama koje su zaokupljale Annu u njezinom dnevniku, npr. (ne)čitanje knjiga, slobodno vrijeme, obavljanje kućanskih poslova, odnos s roditeljima, ljubav… Također su razgovarali o predrasudama i opasnostima koje predrasude donose. Napisali su svoje poruke mladima o važnosti poštivanja drugoga i drugačijega. Pogledali su i igrani film Život je lijep i izradili plakat sa svojim dojmovima. Od prikupljenih materijala uredili su pano u holu škole. Učenici 7.r. pogledali su igrani film Dječak u prugastoj pidžami snimljen prema istoimenoj knjizi iz koje se nalazi ulomak u školskoj čitanci.

Na satu engleskoga jezika učenici 8.r. gledali su film The Short Life of Anne Frank na engleskom jeziku i izradili vremensku lentu najvažnijih događaja koje je Anna zabilježila u svoj dnevnik. Učenici 7.r. gledali su film Hannaleh`s Rescue i razgovarali o filmu i važnosti poruke koju donosi.

Na satovima povijesti i vjeronauka učenici su učili o povijesti židovskoga naroda i njihovom progonu za vrijeme Drugoga svjetskoga rata te o vjerskim običajima.

Zavirite li u foto-galeriju, vidjet ćete materijale nastale tijekom radionica.