« Ožujak 2024 »

Čudo
Autor: Mladen Palić, 28. 11. 2017.

U ponedjeljak 27. studenoga učenici 5. i 6.r. u pratnji nastavnice engleskoga jezika Vivijane Melada i nastavnice hrvatskoga jezika Slađane Vranjković posjetili su zadarski CineStar gdje su pogledali igrani film Čudo.

O filmu:

Film Čudo, snimljen na temelju istoimenog bestselera R.J. Palacia, topla je i dirljiva priča puna ljudskosti i nade. August je desetogodišnji dječak koji mora živjeti s teškim genetskim poremećajem zbog kojeg od rođenja ima unakaženo lice i glavu. Nakon 28 operacija zbog kojih nikad nije mogao normalno pohađati školu, s deset godina ga roditelji ipak upisuju u peti razred osnovne škole Beecher. Auggie u školu kreće s puno straha i nevjerice i boji se kako će svakodnevno biti izložen pogledima, zgražanju i komentarima svojih školskih prijatelja. Dok gledate film, možete osjetiti ne samo kako je biti Auggie nego i njegov roditelj, brat ili sestra, učitelj, učenik iz istog razreda te njegov prijatelj. Film nas potiče da vidimo svijet drukčijim očima.

Roman i film Čudo šire dobrotu u razredima i zajednicama diljem zemlje i nadahnuli su inicijativu protiv vršnjačkog nasilja Choose Kind (Izaberi ljubaznost).

Učenici 5.r., na poticaj razrednice, uključili su se u ovaj projekt kako bi promovirali, prepoznali i slavili činove dobrote u svom razredu. Kako bi osvojili certifikat ljubaznosti, kreću u potragu za čudom unutar svoga razreda. Na tom putu pomoći će im poruke romana/filma o kojima će raspravljati na satovima razrednog odjela. Svako dobro djelo donosi priznanje u vidu bombona kojima će puniti svoju staklenku označenu službenom oznakom Izaberi ljubaznost. Kad se staklenka napuni, njezinu fotografiju zajedno s fotografijom plakata šalju na e-mail skolske@blitz-cinestar.eu s naznakom Čudo. Najbolji rad bit će nagrađen ulaznicama za cijeli razred za projekciju filma po izboru u CineStaru te knjigama za djecu i mlade u izdanju Fokusa za školsku knjižnicu.

Više o projektu pročitajte na http://www.blitz-cinestar.hr/otkrijte-cudo-unutar-svog-razreda

Za kraj vam donosimo jednu od važnih poruka izrečenih u filmu:

„Uvijek izaberi ljubaznost i dobrotu kad se ispred tebe nađe izbor između biti u pravu ili biti ljubazan.“

Kako smo proveli ovaj dan izvan učionice, pogledajte u galeriji fotografija OVDJE.