« Ožujak 2024 »

Mjesec hrvatske knjige 2017. (15.10.-15.11.)
Autor: Mladen Palić, 30. 11. 2017.

Mjesec hrvatske knjige 2017. posvećen je enciklopedistici, a pod motom Sve na jednom mjestu

(„enciklopedija (prema grč. ἐγϰύϰλıος: koji ide redom; opći + -pedija). Djelo u kojem se, abecednim ili kakvim drugim metodičkim slijedom, okupljaju i sustavno obrađuju činjenice i spoznaje o svim ljudskim znanjima (opća enciklopedija) ili pak sva građa jedne znanosti, umjetnosti, područja (strukovna enciklopedija ili posebna enciklopedija).“ preuzeto sa stranice Hrvatska enciklopedija.)

Naša škola, već tradicionalno, obilježava ovaj mjesec nizom radionica za sve učenike škole. Program su osmislile i vodile nastavnica hrvatskog jezika Slađana Vranjković i knjižničarka Maja Vujević.

Učenici 1. r. upoznali su se sa školskom knjižnicom, naučili razliku između knjižnice i knjižare te naučili pravila ponašanja u knjižnici. Listali su dječje enciklopedije, pričali smo o godišnjim dobima, a na kraju su učenici izradili jesenske vjenčiće od lišća.

Učenici 2. r. upoznali su se s dječjim enciklopedijama. Saznali su po čemu se enciklopedije razlikuju od knjiga. Razgovarali smo o šumama i istraživali što o njima piše u enciklopedijama. Na radionici su učenici izradili plakat pod nazivom Otkrij drveće.

Učenici 3. r. sudjelovali su u radionici Priprema, pozor… pronađi!. Bili su raspoređeni u grupe, a zadatak im je bio da potraže pojmove: dan i noć, Zemlja, Sunce, vrijeme, godišnja doba. Na zajedničkom plakatu, pod nazivom Moja enciklopedija, zalijepili su slike i objašnjenje zadanih pojmova.

Četvrtaši su postali mali istražitelji! Saznali što je to referentna (priručna) zbirka, zašto je koristimo, koje knjige možemo pronaći u referentnoj zbirci. U enciklopedijama su istraživali optičke iluzije a na kraju smo i nacrtali jednu iluziju - 3D ruku.

Učenici 5.r. sudjelovali su u radionici Želim znati. Nakon razgovora o dječjoj znatiželji – o tome su oduvijek željeli znati, a nisu pitali ili nisu dobili odgovor – učenici su zapisivali svoja pitanja, a zatim krenuli u potragu za odgovorima. Odgovore su tražili u knjigama u školskoj knjižnici prelistavajući enciklopedije i na internetu pretražujući Hrvatsku i Proleksis enciklopediju. Pronađene su odgovore zapisali u obliku sastavka. Od odgovora na najzanimljivija pitanja izradili su plakat.

Učenici 6.r. sudjelovali su u radionici Hrvatski izumi u povodu 9.11. Međunarodnog dana izumitelja. Nakon gledanja kratkog animiranoga filma Hrvatski izumitelji Lane Hudina i Dražena Zeljkovića te prezentacije o enciklopedijama, učenici su radom u skupinama u online enciklopedijama pronalazili podatke o hrvatskim izumiteljima Faustu Vrančiću, Slavoljubu Penkali i Nikoli Tesli. Od prikupljenih podataka i svojih crteža njihovih izuma izradili su plakat.

Učenici 7.r. sudjelovali su u radionici Smiješak, molim! u povodu 27. 10. Dana audiovizualne baštine. Kreativnim izražavanjem u mediju fotografija snimali su selfie u najdražim prostorima u školi i oko nje. Od snimljenih fotografija i pronađenih izreka o smijehu uredili su školski pano.

Učenici 8.r. sudjelovali su u radionici Razredna enciklopedija. Nakon ponavljanja znanja o referentnoj zbirci i listanja enciklopedija u školskoj knjižnici, izrađivali su razrednu enciklopediju s podacima značajnima za njihov razredni odjel (značenje imena, pojmovi važni za razred…). Od najuspješnijih dijelova razredne enciklopedije izradili su plakat.

Ugođaj s radionica, plakate i panoe s radovima učenika možete pogledati u galeriji fotografija OVDJE.