ISTRA 03.04.2018.-06.04.2018.
Autor: Mladen Palić, 19. 4. 2018.

Učenike 7. i 8. razreda u Tkonu su dočekale razrednica Anđela Smoljan te tajnica Adriana Ćosić, a u Biogradu su nas čekali vozač, vodička te razrednica osmog razreda Klara Tomić. Prva destinacija nakon vožnje autocestom bilo je svetište u Trsatu gdje su učenici razgledali crkvu. Potom smo se vožnjom Alejom glagoljaša zaputili do Huma gdje smo ručali u maloj konobi sa predivnim pogledom. Zatim je uslijedio razgled grada Motovuna gdje su učenici uživali u slobodnom vremenu. Kasnije popodne došli smo do našeg hotela u Poreču gdje smo večerali te imali disko zabavu uz DJ-a.

Drugi dan posjetili smo Pulu, razgledali arenu te središte Pule. Unatoč maloj kiši učenici su iskoristili svoje slobodno vrijeme za obilazak suvenirnica i dućana. Po dolasku u Fažanu i nakon ručka stiglo je i sunce te smo se ukrcali na brod te krenuli prema Brijunima. Na Brijunima nas je dočekao lokalni vodič te smo imali razgled nacionalog parka u vlakiću iz kojeg smo vidjeli zoo rezervat, golf terene, crkvice i livade. Nakon vožnje učenici su razgledali Titov muzej te posjetili papigu Koki koju je Tito poklonio svojoj unuci. Nakon povratka na kopno zaputili smo se u hotel gdje smo večerali a zatim smo otišli u susjedni hotel na disko zabavu gdje su bili učenici osnovne škole iz susjednog nam otoka Ugljana.

Trećeg dana smo posjetili središte Poreča gdje smo razgledali Eufrazijevu baziliku te se slikali pred oltarom a zatim smo ponovno uživali u slobodnom vremenu u centru Poreča. Oko podneva smo se zaputili do jame Baredine te ručali na seoskome gospodarstvu. Poslije podne smo posjetili zvjezdarnicu u Višnjanu gdje smo imali predavanje ali zbog oblačnog vremena nismo mogli gledati kroz teleskop u novom centru u Tićanu. Zbog ranijeg dolaska u hotel učenici su mogli uživati u bazenima i teretani.

Nakon odjave iz hotela zadnji dan izleta posjetili smo Rovinj gdje smo razgledali crkvu Svete Eufemije s prekrasnim pogledom na more. Učenici su imali slobodno vrijeme za razgled centra Rovinja i kupnju suvenira u brojnim suvenirnicama. Oko podneva nastavili smo prema Opatiji gdje smo ručali a zatim razgledali Opatijsku rivijeru, pločnik slavnih te perivoje i vile. Uslijedila je vožnja autocestom te smo u Biograd stigli oko 19:30. Učenike je u Tkonu dočekao školski autobus te su se vratili svojim kućama.

Neki od dojmova učenika:

• Na ekskurziji je sve bilo super. Od hotela do programa i svega ostalog. Stvarno nisam očekivala da će biti ovako dobro i željela bih da je trajalo duže. Ali, koliko god dana da je trajala, mislim da bi bilo malo. Iva
  • Bilo je dobro. Bilo je romanse.  Damjan
  • Najbolje je bilo u vlakiću na Brijunima.  Mate
  • Na eskurziji je bilo odlično. Posjetili smo najpoznatije gradove u Istri. Također smo posjetili Brijune i upoznali papigu Koki. Jedino što nije bilo dobro je to što nismo imali dovoljno vremena za spavanje. Kate
  • Na ovoj eskurziji najbolje mi je bilo spavanje u hotelu i ogroman disko. Da smo bar ostali još koji dan. Paolo
  • Bilo je zanimljivo ali meni se stvarno nije dalo šetati po cijele dane i ići u disko navečer.  Marko J.
  • Bilo je savršeno. Hotel je izgledalo odlično, a u njemu smo se najviše i zabavili. Najbolji djelovi su bili disko, druženje po sobama i slobodno vrijeme. Većina nas se pomirila s nekim od starih prijatelja i stekla neke nove. Uglavnom nastavnice, može opet? Laura
  • Bilo je super. Najbolje je bilo u Poreču. Bili smo svi skupa, družili se, zabavljali i odlično se proveli! Maja
  • Svaki trenutak proveden s Leom! Mate
  • Jako mi se svidio grad Rovinj. Također smo imali presmiješne i uzbudljive avanture! Marija