Čitanjem do zvijezda
Autor: Ivan Hrabrov, 28. 4. 2020.

Da nas čitanje knjiga povezuje, uvjerili su se i učenici iz pet osnovnih škola Zadarske županije koji su se 5. ožujka 2020. okupili u našoj školi. Povod im je bilo sudjelovanje na županijskoj razini natjecanja Čitanjem do zvijezda, kojem smo bili domaćini.

Učenici iz naše škole, OŠ Zadarski otoci, OŠ Jurja Barakovića Ražanac, OŠ „Petar Zoranić“ Nin i OŠ Stjepana Radića Bibinje, zajedno sa svojim mentorima koji su ih vrijedno pripremali, došli su pokazati svoje znanje o trima pročitanim romanima te se usput upoznati s ostalim ljubiteljima čitanja.

Nakon prigodnog uvodnog programa koji je pripremila plesna skupina Dica otoka Pašmana s mentoricom Martinom Bojmić, započelo se s pisanjem ispita znanja.

Našu su školu predstavljale učenice 7. razreda Jelena Ostojić, Ena Dujmović i Rahela Ljubanović. Za ispit su ih pripremale nastavnica Slađana Vranjković i školska knjižničarka Maja Šimićev. Prvi smo put sudjelovali i u drugom dijelu natjecanja, kreativnom uratku, gdje su učenice pokazale iznimnu kreativnost pod mentoriranjem učiteljice Ivane Medić.

Na ispitu znanja ostvarile su vrhunski rezultat i ekipno zauzele prvo mjesto u županiji, s čak 158 od 210 bodova. Stoga su pozvane na nacionalnu razinu natjecanja, zajedno s drugoplasiranom školom, OŠ Stjepana Radića Bibinje. U kategoriji kreativnog uratka naše se predstavnice nisu plasirale na nacionalno natjecanje, a od prijavljenih je uradaka to pošlo za rukom učenici Amelie Coldeboeuf iz OŠ Jurja Barakovića Ražanac.

Ugodno je druženje nakon odrađenih natjecateljskih dužnosti završeno šetnjom mjestom, koju je vodila nastavnica pripravnica Marija Kovačević. Nakon proglašenja pobjednika, upućenih čestitki i podjele darova sudionicima, natjecanje je završeno. Nažalost, ovih je dana donesena odluka da se nacionalna razina natjecanja zbog trenutne situacije neće održati, ali nas to neće spriječiti da i dalje uživamo u čitanju.