TATE ZA PET; PRVA POMOĆ I RIBA GOBI
Autor: Ivan Hrabrov, 17. 10. 2020.

U utorak, 13. listopada, i četvrtak, 15. listopada 2020.g., održane su još dvije aktivnosti projekta „Tate za pet“. Učenici šestog razreda su s tatama učili pružiti prvu pomoć, a učenici četvrtog razreda su izradili ribu Gobi na radionici „Riba i plastika baš su fantastika“. Bili su jako vrijedni, ali su se i odlično zabavili.

U nastavku pročitajte dojmove učenika…TATE ZA PET; PRVA POMOĆ I RIBA GOBI

Učenice šestog razreda, Antonella Magić i Petra Pedišić, napisale su kako im je bilo na radionici pod vodstvom ekipe iz Crvenog križa u Biogradu na Moru: „Došli smo u Neviđane ispred škole i tamo su nas dočekali ravnatelj Ivan Hrabrov, razrednica Stella, učiteljica Ivana i ekipa iz Crvenog križa. Dobili smo majice, a zatim su tate i djedovi učili upuhivati zrak i masirati srce. Nama je za to vrijeme gospođa Franka iz Crvenog križa slikala realistične rane filmskom šminkom. Svidjelo nam se kako su rane izgledale. Tada smo vježbali bočni položaj u paru s tatom ili djedom. Onda su nam tate i djedovi previjali rane. I to vrlo uspješno! S vremenom je postalo hladno pa smo se prebacili u školu i nosili maske. Cure iz Crvenog križa su bile jako dobre prema nama i sve nam detaljno objašnjavale. Bilo je jako zanimljivo i htjeli bi da nam opet dođu i nauče nas još toga.“

Učenici četvrtog razreda su u grupnom radu sastavili izvješće o obavljenom zadatku kako se to i uči na nastavi: „U četvrtak 15. listopada pred našom školom, održana je aktivnost "Riba i plastika baš su fantastika" za očeve i učenike četvrtog razreda. Još prošle godine pričali smo o problemu plastike u moru i crtali smo ribu Goby koja jede plastične boce. Tako smo došli na ideju s našom učiteljicom Martinom Bojmić da se uključimo u projekt "Tate za pet", kojeg vodi učiteljica Ivana Medić. Pred našom školom sastali smo se u 16 sati gdje je tata naše učiteljice Martine, gospodin Mladen Benić, donio kostur ribe i detaljno nam objasnio kako ćemo isplesti ostatak mreže kako bi riba bila gotova. Svatko od nas zajedno je sa svojim tatom povezao određeni dio ribe kako bi ona dobila konačan oblik. Najzanimljiviji dio bio je vezivanje završnog punta, takozvanog "Vota", zato što je to ujedno i način na koji se vezuju brodovi u lukama.“

Puno hvala gospodinu Mladenu Beniću koji je uz velike poslove u privatnom životu izdvojio svoje vrijeme kako bi nastala riba Gobi! Nije uložio samo vrijeme i ruke već i srce! U znak zahvalnosti ispunit ćemo mu glazbenu želju tj. u video o ovoj aktivnosti stavit ćemo pjesmu Vice Vukova „Bodulska balada“.

Također, hvala i ravnateljici Gradskog društva Crvenog križa Biograd na Moru, Franki Troskot, te volonterkama Tihani Panđi i Emi Rašin. Ovo nije naša prva suradnja, a isto tako nije ni prvo oduševljenje učenika njihovim genijalnim radionicama.

Voditeljica školskog projekta „Tate za pet“,

Ivana Medić

Pronađite još informacija i fotografija na stranicama Crvenog križa i stranici projekta LORA:

http://lora.bioteka.hr/skole/ (na ovoj poveznici možete pronaći više o školskim projektima drugih škola u cijeloj državi)