Terenska nastava u Zadru
Autor: Mladen Palić, 23. 11. 2015.

U četvrtak 12. studenoga učenici 5. i 6. razreda u pratnji nastavnice hrvatskoga jezika Slađane Vranjković, knjižničarke Katarine Smolić i vjeroučiteljice Nevene Tadić realizirali su terensku nastavu u Zadru gdje su posjetili Kazalište lutaka, izložbu Zlato i srebro Zadra te Zajednicu Talijana.

Osvanulo je još jedno maglovito jutro. Naš smijeh, priča i uzbuđenje zbog odlaska u grad brzo je rastjeralo oblake i dan pun zanimljivih sadržaja mogao je započeti. Nakon dolaska u Zadar i doručka vrijeme do početka kazališne predstave kratili smo na rivi uživajući u adrenalinskom parku. Slijedila je šetnja rivom i zajednička fotografija na Pozdravu Suncu.

Opskrbljeni sokovima i vodom krenuli smo prema Kazalištu lutaka Zadar gdje smo pogledali predstavu Robinzon. Adaptacija je to engleskog romana Daniela Defoa, koja je inspirirala bugarskog redatelja Sunniya Sunninskog da na kreativan način uprizori ovaj tekst. Nakon što ga orkanska bura izbaci na pusti otok, Robinzon nailazi na razna živa bića koja pričaju specifičnim čakavsko-bodulskim dijalektom (što nam se posebno svidjelo), druži se sa životinjama i oni s vremenom postaju nerazdvojni prijatelji. Robinzon ima svoj svijet koji ne želi napustiti, a i mi smo ga završetkom predstave teška srca napustili.

U građevnom sklopu crkve sv. Marije, odnosno njezinog samostana, 1972. godine formiran je reprezentativni postav - Stalna izložba crkvene umjetnosti, i jedna od najvrjednijih izložbi u Hrvatskoj, popularno nazvana  Zlato i srebro Zadra. Bila je to druga stanica na našem putu kroz koju nas je provela časna sestra iz samostana. Na oko 1200 m2 prostora u 8 suvremeno opremljenih dvorana bliješti zadarsko zlato i srebro – dokaz bogate prošlosti Zadra  8.-18.st. Posebno su nas se dojmile kosti svetaca. Posjet smo završili u rekonstruiranoj unutrašnjosti starohrvatske crkvice sv. Nediljice iz 11.st. gdje smo svi zajedno zapjevali.

Zajednica Talijana u Zadru osnovana je 1991. godine i broji više od 500 članova.  Aktualna je predsjednica gospođa Rina Villani, koja je bila naš domaćin tijekom posjeta i strpljivo odgovarala na naša pitanja pa smo između ostaloga saznali kako je cilj Zajednice očuvanje i promoviranje talijanskog jezika i kulture, kako se u Zajednici održavaju razne aktivnosti kao što su tečajevi talijanskog jezika za odrasle i za djecu, razne izložbe i radionice koje nisu namijenjene samo talijanskoj manjini nego i svima koji su voljni surađivati. Posjetili smo i njihovu knjižnicu koja raspolaže sa 4000 djela te izdaje dvojezični tjednik  Zadarski cvrčak.

Bio je ovo dan ispunjen brojnim zanimljivim sadržajima među kojima je svatko od nas mogao pronaći ponešto za sebe. Sve što je lijepo, kratko traje pa je i našem učenju kroz druženje i igru došao kraj.

Djelić sadržaja koje smo vidjeli i osmijehe na našim licima pogledajte u galeriji fotografija.