Ekskurzija 2016
Autor: Mladen Palić, 13. 4. 2016.

Od 21. do 24. ožujka sedmaši i osmaši u pratnji razrednica Vivijane Melada i Slađane Vranjković posjetili su Hrvatsko zagorje. Osvrt i dojmove s ekskurzije prenijela nam je Dijana Lukačić, učenica 8. razreda.

Došla su i ta četiri nezaboravna dana, zadnje zajedničko druženje koje smo čekali cijelu godinu. Prvi dan naše avanture započeo je u ranim jutarnjim satima, vožnja trajektom pa ukrcaj u autobus u Biogradu. Put je bio dug, ali u dobrom društvu vrijeme brzo prolazi pa nam se činio kraćim. Napokon smo stigli u Zagreb, udahnuli svježeg zraka i krenuli u razgledavanje. Laganom šetnjicom praćeni kišnim kapima stigli smo do Katedrale, Trga bana Jelačića, Manduševca, Ilice pa na svoju prvu vožnju uspinjačom do Gornjeg grada. Obišli smo kulu Lotrščak, Trg sv. Marka, Banske dvore i Sabor izvana te snimili hrpu selfija za uspomenu. Nastavili smo do Kamenitih vrata pa na Dolac i natrag do Katedrale. Nismo propustili druženje s Marijom Jurić Zagorkom i fotke za sjećanje. Slijedio je ručak pa vožnja do Zoološkog vrta. Nismo bili očarani viđenim jer su u tijeku bili radovi pa smo vidjeli samo neke životinje -   lavice, lava, dvogrbu devu, krokodile. Nakon cjelodnevnog razgledavanja napokon smo krenuli u hotel. Kad smo stigli, osvježili smo se, odmorili i bili spremni za večeru. Poslije večere žurno smo se otišli spremati za disco večer. Plesom smo zagrijali podij i glazbom protresli cijeli hotel. Bilo je i više nego odlično. Izmorene nastavnice nisu puno spavale dok smo mi zaspali sa smiješkom, puni energije za sljedeći dan.

Osvanulo je drugo jutro. Dan smo započeli svojim prvim doručkom u hotelu i uputili se prema dvorcu Trakošćan i Varaždinu. Do dvorca su vodile 123 stube od čega nam je bilo muka, ali nismo se dali. Pogled na okolicu ostavio nas je bez daha. Nakon razgledavanja krenuli smo na ručak u Varaždin. Vrijeme do ručka skratili smo u parku za djecu u kojem smo se izigrali i zabavili. Nakon ručka slijedilo je razgledavanje Varaždina, još fotki i proslava rođendana uz sladoled. Posjetili smo i Gradski muzej i varaždinsko groblje. Povratak u hotel značio je slobodno vrijeme za uživanje na bazenima. Drugi smo dan završili proslavom Franinog rođendana uz tortu iznenađenja i druženjem u sobama.

Svanuo je treći dan i svi smo već pomalo umorni i tužni jer se bliži kraj naše avanture. Krenuli smo prema Krapini uz stajanje u Donjoj i Gornjoj Stubici i razgledavanje zrakoplova Rudolfa Perešina iz Domovinskog rata , spomenika Matiji Gupcu i Muzeja seljačkih buna. Kratkom vožnjom stigli smo u Mariju Bistricu, najveće nacionalno Marijansko svetište. Posjetili smo crkvu i postaje Križnoga puta. Nakon ručka slijedio je Muzej krapinskih neandertalaca koji smo obišli u pratnji njihovog vodiča. Svima nam se jako svidio. U hotelu smo dogovorili kupanje u obližnjem Aqua parku i nakon toga disco.  Bila je to naša zadnja večer. Brzo je stigao zadnji dan, buđenje, doručak, spremanje i odlazak iz hotela prema Zagrebu. Posjetili smo Tehnički muzej i planetarij, što je bilo jako zanimljivo. Put smo nastavili starom cestom do mjesta Turanj gdje smo razgledali Muzej naoružanja u Domovinskom ratu. Napokon nešto što smijemo dotaknuti. Još fotki za uspomenu i nastavak putovanja prema Rastokama. Ručak i razgledavanje etno parka gdje smo upoznali drage i zanimljive ljude i gdje nas je na kraju uhvatila kišica. Evo nas na kraju avanture, Dalmatinci se vraćaju kući.

Htjeli bismo zahvaliti svima koji su nam ovo omogućili, čuvali nas i brinuli da sretno stignemo kući. Bilo je ludo i nezaboravno, za pamćenje.